Apeli lë në burg gjyqtarin Shkëlqim Mirin, ja ç’nxori ekzaminimi për tumorin në kokë - Bota Sot
Apeli lë në burg gjyqtarin Shkëlqim Mirin, ja ç’nxori ekzaminimi për tumorin në kokë

Shqipëria

Apeli lë në burg gjyqtarin Shkëlqim Mirin, ja ç’nxori ekzaminimi për tumorin në kokë

Më: 13 janar 2018 Në ora: 09:24
Shkëlqim Miri

Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda ka rrëzuar kërkesën e avokatit mbrojtës të gjyqtarit Shkëlqim Miri, për ndryshim mase sigurie.

Seanca është zhvilluar ditën e djeshme me dyer të mbyllura. Avokati i Shkëlqim Mirit ka kërkuar masë më të lehtë sigurimi, pasi klienti i tij vuan nga një tumor në kokë, që i rrezikon jetën nëse qëndron në paraburgim. Por Apeli e ka rrëzuar kërkesën e avokatit Ardian Visha, duke u bazuar në ekspertizën mjekoligjore për sëmundjen e Mirit. Sipas ekspertëve mjekoligjorë, gjyqtari i akuzuar për korrupsion, vërtet vuan nga një tumor në kokë, por qëndrimi në paraburgim nuk i rrezikon jetën. Për këtë arsye, edhe Apeli i Krimeve të Rënda ka vendosur si Shkalla e Parë, duke mos e ndryshuar masën e sigurisë për Mirin deri në përfundim të hetimeve. Ndërkohë, “Panorama” më- son edhe detaje në lidhje me sëmundjen e gjyqtarit të Apelit të Tiranës. Sipas ekspertizës mjekoligjore, gjyqtari vuan nga një tumor në kokë, i quajtur adenoma e hipofizës.

Po kështu, sipas ekspertizës, tumori është beninj, por megjithatë, ndikon në çrregullimin e metabolizmit të gjyqtarit Miri. “Shtetasi i paraburgosur, Shkëlqim Miri, referuar ekzaminimit objektiv, ekzaminimeve me rezonancë magnetike, imazherike, ekografike, konsultave me mjekë specialistë të fushave të ndryshme, është diagnostikuar me sëmundjen “adenoma e hipofizës” (tumor me natyrë beninje, lokalizuar në anën e djathtë të gjëndrës së hipofizës)”, shkruan ekspertiza.

Po sipas saj, tumori krijon hipertension arterial dhe probleme të tjera me metabolizmin. “Gjendja aktuale shëndetësore e shtetasit të paraburgosur nga ana klinike nuk vlerësohet si e rëndë apo veçanërisht e rëndë, prandaj trajtimi i tij mund të realizohet në Institutin e Ekzekutimit të Vendimeve Penale (IEVP) ose në rast nevoje, në Institutin e Kujdesit të Veçantë shëndetësor të të burgosurve, apo nga Shërbimet e Specializuara Spitalore të vendit”, shkruan raporti.

“Referuar gjendjes shëndetësore aktuale të kërkuesit Shkëlqim Miri, qëndrimi në kushtet e paraburgimit nuk paraqet dhe nuk vë në rrezik serioz jetën e tij, nëse nga ana e tij apo e strukturave përgjegjëse të IEVP-së, i mundësohen realizimi i trajtimit mjekësor dhe plotësimi i rekomandimeve të bëra nga mjekët specialistë”, përfundon raporti mjekoligjor.

Gjyqtari Shkëlqim Miri e kaloi në paraburgim natën e ndërrimit të viteve, pasi nuk iu ndryshua masa e sigurisë as në seancën e datës 29 dhjetor 2017. Ai u arrestua pas një skandali korrupsioni në sistemin e drejtësisë. Miri akuzohet se ka marrë 30 mijë euro në këmbim të votës pro lënies në fuqi të një vendimi që i rikualifikonte veprën penale një të dënuari për vrasje, konkretisht shtetasit Gentian Doda. Ky i fundit, ishte dënuar me vrasje në mungesë, por pas ekstradimit nga SHBA-të, iu rishqyrtua çështja dhe në përfundim u dënua për veprën penale “plagosje e rëndë me dashje me pasojë vdekjen”. Gjatë kontrolleve në banesën e gjyqtarit Miri, u gjetën edhe 330 milionë lekë të vjetra të padeklaruara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera