"Jemi të pasigurt", qentë endacakë shqetësim për qytetarët - Bota Sot
"Jemi të pasigurt", qentë endacakë shqetësim për qytetarët

Shqipëria

"Jemi të pasigurt", qentë endacakë shqetësim për qytetarët

Më: 5 tetor 2018 Në ora: 20:01
Foto ilustrim

Edhe në qytetin e Korçës qentë endacakë janë kthyer në shqetësim për banorët.

Në cdo lagje të qytetit, edhe në ato në qendër të tij, dhjetra qen lëvizin të lirë duke sjellë kështu edhe pasigurinë e qytetarëve.

Zakonisht qentë grumbullohen në orët e mbrëmjes, por ajo cka tërheq vëmendjen është prania e tyre në mes të ditës në Pazarin e Vjetër të qytetit.

Një zonë e populluar, ku në cdo moment qarkullojnë njerëz me fëmijë të kapur për dore. Kjo e bën edhe më alarmante këtë shqetësim. Vetë banorët e Korçës janë shprehur për se ndihen të pasigurt pasi mund të pësojnë kafshime por edhe sëmundje duke qenë se qentë nuk janë të vaksinuar.

Ndërkohë që banorët apelojnë për ndërhyrje nga ana e instancave përkatëse dhe gjetjen e një zgjidhje sa më të shpejtë. Të kontaktuar nga Report Tv, Bashkia e Korçës shprehet se është miratuar një projekt ku do të ndërtohet një godinë për të strehuar të gjithë qentë endacakë, por se kur do të ndodh kjo, nuk ka një afat të dhënë nga ky institucion.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...