“Ju jeni shembulli i parë dhe më i mirë shqiptar…” - Bota Sot
“Ju jeni shembulli i parë dhe më i mirë shqiptar…”

Shqipëria

“Ju jeni shembulli i parë dhe më i mirë shqiptar…”

Nga: Ramiz Lushaj Më: 16 tetor 2018 Në ora: 20:11
Pamje nga takimi

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta priti në ditën e sotme, më 16 tetor 2018, në Presidencë, një përfaqësi nga Curraj i Epër – promotorët e rrugës së re në këtë fshat historik, kulturor e turistik të Malësisë së Gjakovës, - bën të ditur deputeti i Tropojës, z. Isuf Çelaj, i pranishëm në këtë takim në shenjë mirënjohjeje, solidariteti e me mesazhe aktualiteti e perspektive.

Ndodheshin Mhill Gecaj – kryetari i Shoqatës së Nikaj-Mërturit, Skënder Perpepa, Lekë Vatnikaj, Mhill Prebibaj, Agron Qokaj, Gjergj Prebibaj, Agron Prebibaj.
Një takim mikpritës, me bashkëbisedim të hapur, duke sjellë përvojë e ngrit problematika, ishte ai me Këshilltarin për Rajonin të Presidentit të Republikës së Shqipërisë, z. Flamur Gashi, i cili ishte dhe vet në Curraj të Epër në përurimin e Rrugës së re alpine, në veprimtaritë e të dielës së 14 tetorit 2018 në qendër të fshatit, në kishën katolike, në këtë vend të Eposit të Kreshnikëve, të Historisë Shqiptare, në këtë Mrekulli të Alpeve.

Në këtë Pritje në Presidencë, sikurse dhe në Curraj të Epër, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, z. Ilir Meta vlerësoi lart kontributin e banorëve të këtij fshati e krejt krahinës së Nikaj-Mërturit e Diasporës së tyre, të Malësisë së Gjakovës, etj. fuqinë e tyre nikaj-mërturase për hapjen e kësaj rruge alpine, që i shërben zhvillimit ekonomik, kulturor e turistik të fshatit të bukur të Currajve të Epër, që i rikthen banorët e këqtëij fshati të braktisur në vendlindjen e vet.

President i Shqiëprisë, SHT Z. Ilir Meta duke folur për mikpritjen tropojane e nikaj-mërturase, për solidaritetin e madh e të rrallë me kontribute financiare, për aksionin e bashkëvendasve për hapjen e kësaj rruge të re mes Alpeve në një kohë të shkurtër, theksoi se kjo vepër, kjo përvojë: “Është një mesazh i fortë atdhedashurie, por njëkohësisht edhe rimëkëmbjeje”, se “Ju jeni shembulli i parë dhe më i mirë shqiptar…”.

Në këtë pritje, në këto tëkime, ishte dhe deputeti i Tropojës e Qarkut të Kukësit, z. Isuf Çelaj, i cili sëbashku me kryebashkiakun e Tropojës, z. Besnik Dushaj e administratorin e Njësisë Administrative të Lekbibajt, z. Gjevalin Gjeloshi, ishin në krye të punëve në nisje e përurim të rrugës për Curraj Epër duke dhënë një shembull të mirë, duke i dhënë kohës shqiptare një shembull të tillë kaq të rrallë, shumë frymëzues, krejt i veçantë, që duhet ndjekur nga të tjerët dhe në Tropojë e në të gjithë Shqipërinë.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...