Emini: Dialogu të jetë transparent, të mos injorohet BE-ja

Aktuale

Emini: Dialogu të jetë transparent, të mos injorohet BE-ja

Më: 20 prill 2021 Në ora: 19:29
Donika Emini

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka pranuar letër urimi nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikes, Joe Biden.

Në këtë letër janë përmendur marrëdhëniet e mira ndërmjet dy shteteve duke i’u përgjigjur edhe kërkesës së Osmanit që SHBA-ja të ndihmojë në sigurimin e vaksinave, kërkesë të cilën e kishte bërë më 19 mars.

Theks të veçantë në këtë letër i është dhënë vazhdimit të dialogut Kosovë-Serbi.

Për këtë Donika Emini thotë se çdo zvarritje e procesit të dialogut i konvenon Vuçiqit.

“ Ai e përdor Kosovën vazhdimisht për të fuqizuar pozicionin e tij. Kthimi në dialog do të ishte një hap pragmatik, mirëpo një dialog i cili do të jetë i bazuar në parime, të jetë transparent dhe gjithçka për të cilën në opozitë Osmani dhe Kurti kanë lobuar” tha Emini.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat