Merkel: Do të luftojë deri në fund për një Brexit të rregullt - Bota Sot
Merkel: Do të luftojë deri në fund për një Brexit të rregullt

Evropë

Merkel: Do të luftojë deri në fund për një Brexit të rregullt

Më: 4 prill 2019 Në ora: 20:02
Kancelarja gjermane, Angela Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha se ditëve të fundit ka parë diskutime thelbësore në Londër sa i përket Brexit-it dhe se ajo shpreson që kryeministrja, Theresa May, do të mund të paraqesë propozime të realizueshme gjatë javës së ardhshme.

Duke folur në konferencë për media së bashku me kryeministrin irlandez, Leo Varadkar, Merkel përsëriti se ajo do të luftojë deri në fund për një dalje të rregullt të Britanisë nga BE-ja.

Ndërkohë, ligjvënësit britanikë votuan një masë që detyron kryeministren, Theresa May, të kërkojë nga Bashkimi Evropian zgjatjen e procesit të daljes së Britanisë nga BE-ja, apo Brexit-it, në mënyrë që të shmanget dalja pa marrëveshje, më 12 prill.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...