Të paktën 5 persona vdesin nga vetëtimat në Malet Tatra - Bota Sot
Të paktën 5 persona vdesin nga vetëtimat në Malet Tatra

Evropë

Të paktën 5 persona vdesin nga vetëtimat në Malet Tatra

Më: 23 gusht 2019 Në ora: 08:51
Foto ilustrim

Të paktën pesë persona kanë vdekur, përfshirë dy fëmijë, si pasojë e vetëtimave në Malet Tatra në jug të Polonisë dhe Sllovakinë fqinje.

Viktimat kanë qenë në anën polake, kur ka nisur një stuhi e fuqishme në Malin Giewont.

Më shumë se 100 persona tjerë janë plagosur në këtë zonë të populluar me ngjitës.

Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki, ka thënë se disa persona janë në gjendje serioze, pasi kanë shumë djegie dhe plagë në kokë.

Shpëtimtarët kanë thënë se ngjitësit kanë qenë afër zinxhirëve të metalit kur ka nisur stuhia, transmeton rel.

Zyrtarët kanë thënë se qielli ka qenë i pastër kur ngjitësit kanë nisur rrugëtimin e tyre në malet më të larta të Polonisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat