Papa emëron gruan e parë në postin e lartë diplomatik - Bota Sot
Papa emëron gruan e parë në postin e lartë diplomatik

Evropë

Papa emëron gruan e parë në postin e lartë diplomatik

Më: 15 janar 2020 Në ora: 17:37
Papa Françesku

Papa Françesku sot emëroi gruan e parë që mban detyra të larta në Sekretariatin e Shtetit të mbizotëruar nga Vatikani, një qendër diplomatike dhe administrative.

Ekspertja për të drejtën ndërkombëtare dhe të drejtat e njeriut, Francesca Di Giovanni (66) do të marrë pozicionin e saj të krijuar rishtazi në Zyrën e Marrëdhënieve të Shtetit, ku ajo do të jetë nënsekretare, ose një nga dy zëvendësministrat e jashtëm.

Kisha Katolike Romake lejon që vetëm priftërinjtë të shugurojnë priftërinj dhe gratë tradicionalisht kanë qenë në kufijtë e administratës.

Por organizatat e grave, përfshirë organizatën ombrellë të murgeshave katolike romake, i kanë bërë thirrje prej kohësh Papës që të emërojë më shumë gra në poste të larta në burokracinë e Vatikanit.

Ata citojnë faktin se më shumë se gjysma e 1.3 miliardëve katolikë janë gra dhe se ka tre herë më shumë gra fetare sesa burra.

Vatikani ka njoftuar se Di Giovanni do të jetë përgjegjës për marrëdhëniet shumëpalëshe në Sekretariatin e Shtetit, me të cilin ka punuar që nga viti 1993.

Vatikani, një shtet sovran i rrethuar nga Roma, ka marrëdhënie diplomatike me më shumë se 180 vende.

Me gjithë premtimin e Papës për të emëruar më shumë gra në poste të larta në Vatikan, Di Giovanni bashkohet me një grup prej vetëm disa.

Më me ndikim janë Barbara Jatta, kreu i Muzeve të Vatikanit dhe Christiane Murray, nënkryetare e zyrës së marrëdhënieve me publikun.

Vitin e kaluar, Papa emëroi katër këshilltarët e parë gra në Sinodin Episkop, një institucion i krijuar 50 vjet më parë për të përgatitur takime të rëndësishme të peshkopëve që zhvillohen çdo vjet për të diskutuar tema të ndryshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat