Rekord infektimesh në Poloni, qeveria kërkon të respektohen masat e vendosuar

Evropë

Rekord infektimesh në Poloni, qeveria kërkon të respektohen masat e vendosuar

Më: 24 shtator 2020 Në ora: 17:25
Foto ilustrim

Polonia u godit nga një rritje rekord në rastet ditore me koronavirusit të enjten që i atribuohet rritjes së kontaktit të drejtpërdrejtë midis njerëzve pas heqjes së kufizimeve, tha ministria e shëndetësisë.

Ministria raportoi 1,136 infeksione të reja Covid-19, numri më i madh ditor që nga fillimi i pandemisë në mars. Në total Polonia prej 38 milion njerëz ka regjistruar 82,809 infeksione, përfshirë 2,369 vdekje.

Të dhënat e ministrisë së shëndetësisë treguan rritjen më të madhe të rasteve të reja në jug-lindje, megjithëse rajone të tjera gjithashtu panë rritje të dukshme.

“Nuk ka shpërthime të mëdha. Këto janë shumë shpërthime të fragmentuara. Ky është rezultat i rritjes së kontakteve ndërpersonale, ”tha ministria e shëndetësisë.

Shumë polakë kanë filluar të shpërfillin rekomandimet për të mbajtur maska  që nga heqja në maj e shumicës së kufizimeve të lëvizjes të vendosura në mars dhe prill për të kufizuar përhapjen e virusit. Shkollat dhe kopshtet rinisën më 1 shtator.

Në fillim Polonia ishte e suksesshme në frenimin e shpërthimit, por rastet filluan të rriteshin gjatë verës ndërsa më shumë njerëz udhëtuan për pushime dhe morën pjesë në dasma.

Qeveria ka përsëritur se dëshiron të shmangë një bllokim tjetër kombëtar pasi ekonomia mund të mos i bëjë dot ballë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat