Besa, Prishtina pa problem, Shqiponja mezi kualifikohet

Më: 28 mars 2019 Në ora: 10:41
Pamje nga një ndeshje

Skuadrat favorite nuk kanë lejuar befasi në ndeshjet çerekfinale të Kupës së Kosovës në hendboll, të luajtura të mërkurën.

Te hendbollistët të mërkurën gjysmëfinalen e siguruan Besa Famgas e Prishtina. Fituesi në fuqi, Besa Famgas fitoi si mysafir ndaj Vushtrrisë me rezultat 42:13, ndërsa Prishtina e mposhti poashtu si mysafir skuadrën e Drenicës (41:17).

Te hendbollistet në gjysmëfinale kaluan Shqiponja, Prishtina e Istogu. Derisa Prishtina fitoi thellë ndaj Dritës (36:20), ndeshja mes Shqiponjës dhe Kastriotit ishte e barabartë dhe u vendos vetëm në fund. Ferizajaset kishin epërsi prej një goli pas pjesës së parë (15:14) dhe ishin në epërsi në ndeshjen në Gjakovë deri në minutën e 47-të (23:22). Në minutat e fundit hendbollistet e Shqiponjës u shkëputën në dy-tri gola dhe e fituan ndeshjen me rezultat 32:30.