Kastrioti e Prishtina kualifikohen në gjysmëfinale të Kupës së Kosovës! Jashari: E merituam

Hendboll

Kastrioti e Prishtina kualifikohen në gjysmëfinale të Kupës së Kosovës! Jashari: E merituam

Nga: Kemajl Goca Më: 12 mars 2020 Në ora: 19:46
KHF Kastrioti

Hendbollistet e Kastriotit nga Ferizaj, kualifikohen në gjysmëfinale të Kupës së Kosovës në hendboll.

Ato triumfuan me rezultat 24:22 (11:9) ndaj Shqiponjës nga Gjakova, në takimin që u luajt pa shikues në palestrën e sportit “Bill Clinton” në Ferizaj. Lojë e mirë nga të dyja palët, por Kastrioti ia doli të shënon fitore dhe të shkon më tej.

“E merituam kualifikimin”, tha shkurt Vlora Jashari, kryetrajnere e Kastriotit, e cila ka një ekip me lojtare të reja, po ashtu edhe Shqiponja. Hendbollistja Arlinda Dinarica u veçua me 8 gola e ndihmuar nga Puhiza Gashi me 7, që ishin më efikaset, por kontribut dhanë edhe lojtaret tjera, sidomos mbrojtja ishte në nivelin e lartë.

Alma Nivokazi me 8 gola ka qenë më e mira te Shqiponja, por lojë të mirë treguan edhe lojtaret tjera. Kryetrajnerja Jashari padyshim se ka realizuar një qëllim të madh duke e kualifikuar ekipin në mesin e katër më të mirave të Kupës, ku janë kualifikuar edhe Istogu, Vushtrria dhe Prishtina.  

Kastrioti ruajti traditën e kualifikimeve në mesin e skuadrave më të mira, duke dëshmuar për një organizim shumë të mirë, aq me tepër me lojtare shumë të reja. Vashat e Prishtinës bënë lojë shumë të mirë dhe fituan në Gjakovë me rezultat 36:22, duke u kualifikuar.  Prishtina ishte shumë më e  mirë dhe nuk diskutohej në asnjë moment fitorja e tyre. Te meshkujt, Vëllaznimi nga Gjakova si vendas pësoi humbje me 31:25 nga Trepça e Mitrovicës, duke u eliminuar. Besa Famgas, Kastrioti, Trepça dhe Prishtina janë kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës.
  
Kastrioti-Shqiponja    24:22
Palestra e sportit “Bill Clinton”, Ferizaj.
Pa shikues:
Kastrioti: Gurgurovci, M. Dinarica, P. Gashi 7. Stagova 3, A. Dinarica 8, Beqiri 2, Hoxha 2, Salihu 2, S. Reçica. Hyseni, Grainca, Muhaxheri dhe Hyseni. 
Shqiponja: Ferizaj, Juniku 4, Goçi,  Nivokazi 8, Dobrunaj 3, E. Ferizaj 2, Zogaj, L. Ferizaj, Nuza 4, Dedaj, Arapi, Goçaj 1.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat