Istogu triumfon në përurim të palestrës, kualifikohet në rrethin e tretë të Kupës së Evropës 

Hendboll

Istogu triumfon në përurim të palestrës, kualifikohet në rrethin e tretë të Kupës së Evropës 

Nga: Kemajl Goca Më: 17 tetor 2020 Në ora: 19:29
Istogu triumfon në përurim të palestrës, kualifikohet në rrethin e tretë të Kupës së Evropës 

Istogu e fillon me këmbë të mbarë në palestrën e re në Istog, duke shënuar fitore me rezultat 31:24 kundër Vushtrrisë. KHF Istogu sfidën e parë  ka fituar me 26:21 dhe me rezultat të përgjithshëm 57:45 kualifikohet në rrethin e tretë të Kupës së Evropës.

Istogu starton me fitore në përurim të palestrës. Nga ana tjetër, Vushtrria u paraqitën pa trajnerët, Arben Parduzi dhe ndihmësi i tij, Besim Shabanaj, munguan për shkak se janë të infektuar me Covid 19.

Hendbollistja Esma Muratoviq së bashku me Albina Rugovën, e ndihmuar edhe nga Tina Hetemi, Keta Venetski etj. u treguan të papërmbajtshëm për rivalen.

Periudha e parë e lojës ka qenë me rivalitet deri në 20 minutat parë, por me pas Istogu filloi të shkëputet në epërsi falë dyshes fantastike Muratoviq e Rugovës, duke shkuar në pushim me 4 gola epërsi (17:13).

Në pjesën e dytë, vashat e kryetrajnerit Faruk Shala, ishin më komode dhe treguan lojë të mirë duke u kualifikuar me plot meritë në rrethin e tretë.

Esma Muratoviq ishte lojtarja më efikase të Istogu, me 10 gola, Albina Rugova me 9, ndërsa te Vushtrria Burneta Rama me 9 gola dhe Zade Zymberi me 5.  Shala me Istogun synojnë që të janë sa më lartë në këtë garë. Istogu tani ka qetësinë, për faktin se ndeshjet si vendas i zhvillojnë në palestrën e re dhe ky është një lehtësim edhe më i madh për ta.

Istogu – Vushtrria 31:24 (17:13)

Istogu: Muratoviq 10, Rugova 9, Venetski 4, Ujkiq 3,Hetemi 2, Fejzaj 1, Shatri 1, Berisha 1, Ferataj, Rexhaj, Halitaj, Milatoviq, Ahmetxhekaj, Shehdadi

Vushtrria: Rama 9, Zymberi 5, Kasumi 4, Sopjani 3, Tahiri 2, Matarova 1, Paci, Avdiu, Preniqi, R. Gubetini, Terstena, Kelmendi, B. Gubetini, Rrustemi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat