Shaban Demiri - gjyqtar i dalluar në Gjeneratën e Republikës

Hendboll

Shaban Demiri - gjyqtar i dalluar në Gjeneratën e Republikës

Nga: Kemajl Goca Më: 22 tetor 2020 Në ora: 20:48
Shaban Demiri - gjyqtar i dalluar në Gjeneratën e Republikës

Gjyqtarët e kanë pasur misionin më të vështirë në vitet e 90-ta (1991-1999). Gjyqtarët shqiptarë, që e kanë ndarë drejtësinë në fusha dhe salla të improvizuara, ishin halë në sy për regjimin serb.

Shaban Demiri i takon Gjeneratës së Republikës. Ai ka qenë ndër gjyqtarët më të dalluar të hendbollit. 
Shabani nuk u ndal asnjëherë përkundër shantazheve dhe kërcënimeve që i vinin nga milicia serbe. Ai me vendosmëri dhe guxim kishte vazhduar misionin e tij, duke ndarë drejtësinë në Kampionatin e Republikës së Kosovës. 

Uniforma e gjyqtarëve sportivë, për regjimin serb ka qenë sikurse uniformë ushtarake.

Demiri ndihet krenar që ka qenë pjesë e asaj periudhës, që ka sakrifikuar dhe kontribuar për të mbajtur gjallë hendbollin dhe sportin në përgjithësi. Është krenar që së bashku me mijëra sportistë iu kundërvunë fuqishëm agresorit serb.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat