Iliriada e ilirisë

Kultura

Iliriada e ilirisë

Nga: Atdhe Geci Më: 14 gusht 2019 Në ora: 10:49
Atdhe Geci

Jam lindur si krejt shqiptarët

në token e lavdisë së madhe,

në tokën e lavdisë së përgjakur

Jam rritur me prindër të mirë,

me gjyshër dhe me stërgjyshër

Në këtë tokë të gjithmonëshme

Shkup jam prej 15 mijë vjetësh,

trashëgoj pellazgjinë dhe Ilirinë,

flakë po më digjet kraharori,nga

plagët e trojeve të copëtuara,

Iliridës e gjithandej Shqipërisë,

shqiptarët jemi kudo njëgjakësh,

për Shkup dhe Ohër i kam 100

lufta, dhe mbi dyqind kryngritje.

- Ah, dhé i atdheut tim, tokë me

flori dhe minerale ; shih si na

kanë shpërbërë gjysmë fitoret

e samari huaj më tall në shpinë,

- Atdhé, rëndë jam i poshtëruar

nga liria e munguar dhe fitorja

Shkup, zgjohu! Zgjohu, Tiranë

zgjohu, populli im i qytetëruar,

gjaku ynë lufton i burgosur

për t ́i vënë trojet nën një flamur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat