Ndërron jetë aktori i njohur, ja kush e dha lajmin për vdekjen e tij - Bota Sot
Ndërron jetë aktori i njohur, ja kush e dha lajmin për vdekjen e tij

Kultura

Ndërron jetë aktori i njohur, ja kush e dha lajmin për vdekjen e tij

Më: 19 qershor 2020 Në ora: 20:50
Ilustrim

Ka ndërruar jetë aktori shumë i njohur për të gjithë.

Aktori veteran i skenës dhe i filmit Sir Ian Holm, i cili luajti Bilbo Baggins në filmat “Lord of the Rings”, ka vdekur në moshën 88 vjeç.

“Me shumë trishtim mund të konfirmojmë që aktori Sir Ian Holm CBE ndërroi jetë këtë mëngjes në moshën 88 vjeç,” tha agjenti i tij në një deklaratë.

“Ai vdiq paqësisht në spital me familjen dhe kujdestarin e tij,” shtoi ai.

Sëmundja e tij ishte e lidhur me Parkinson, konfirmoi agjenti i tij.

Holm, i cili gjithashtu luajti Dr Ëillis në filmin “The Madness of King George”, ishte trajnuar në mënyrë klasike dhe performoi shfaqje të paharrueshme në shfaqje të tilla të Shekspirit si ajo e “King Lear”.

Më vonë në karrierën e tij ai ka punuar më shumë në film, falë roleve në filma kaq të profilit të lartë si seria e filmave The Fifth Element dhe Lord of the Rings.

Ishte pikërisht filmi “Chariots of Fire” i vitit 1981 që e bëri atë të marrë nominimin e tij më të mirë në Oscar.

“Unë kurrë nuk jam i njëjtë dy herë,” i tha ai Los Angeles Times në vitin 2000, “dhe unë nuk jam një tip ylli filmi, kështu që njerëzit nuk kërkojnë që unë të jem gjithmonë i njëjtë.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat