Kjo është Marigona Gani Geci, “Zonja e hekurt” nga Llausha - Bota Sot
Kjo është Marigona Gani Geci, “Zonja e hekurt” nga Llausha

Lajme

Kjo është Marigona Gani Geci, “Zonja e hekurt” nga Llausha

Nga: N.Sh Më: 20 korrik 2019 Në ora: 15:25
Marigona dhe Gani Geci

Rrënjët e familjes Bajraktari – Geci nga Llausha e Skenderajt, në LDK, janë të thella.

Qe nga themelimi i saj, kjo familje ishte gjithmonë në mbrojtje të LDK-së dhe përkrah presidentin Ibrahim Rugova, shkruan gazeta “Bota sot”.

Bajraktarët e Llaushës qëndruan të fort dhe të pamposhtur asnjëherë duke i qëndruar afër presidentit historik derisa në momentin e fundit të jetës së tij.

Tash, vajza e madhe e Gani Gecit, ish-deputetit të Kuvendit të Kosovës, është zgjedhur delegate për Kuvendin e LDK-së. Komuna e Vitisë, atje ku jeton, vepron dhe është e martuar e ka zgjedhur Marigonën delegate.

Por, kush është Marigona Geci?

Image
Marigona Geci

Marigona është vajza Gani Gecit, e lindur me 09.02.1992 në Skenderaj, vetëm 5 muaj para se babai i saj, Ganiu, të kryente aksionin e parë kundër forcave serbe.

Është e martuar me Milot Lalën nga komuna e Vitisë dhe është nënë e një vajze.

Shkollën fillore e kreu në fshatin Llaushë ndërsa shkollën e mesme në Skenderaj.

Është e diplomuar në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik, departamenti Banka, Financa dhe Kontabilitet me notën 9.77 gjatë studimeve Bachelor, ndërsa Masterin poashtu e përfundoi në Fakutetin Ekonomik në departamentin e njëjtë Banka, Financa dhe Kontabilitet me notë mesatare 9.50.

Ka përfunduar gjithashtu studimet bachelor në fakultetin Filologjisë në degën e Gjuhës dhe Letërsisë Angleze në Universitetin e Prishtinës. Flet gjuhën angleze dhe gjuhën gjermane rrjedhshëm.

Ka ndjekur studimet e PhD-së në kuadër të programit “Tempus” pranë Universitetit të Prishtinës, në fakultetin Ekonomik, departamenti

Image

Ekonomik dhe tani është në përfundim të temës së Doktoratës në këtë program, program ky i cili është në bashkëpunim me tri universitete Evropiane.

Punon si asistente e rregullt për lëndët ekonomike në fakultetin Ekonomik, në Universitetin e Prizrenit dhe si asistente e angazhuar në Universitetin e Prishtinës.

Në Prizren dhe në vendet ku punon, Marigona, njihet si “Zonja e Hekurt” apo Margaret Thatcher e Kosovës.

Pretendimet afatshkurtra dhe afatgjate të znj. Marigona janë shumë ambicioze dhe do të bëhen publike në të ardhmen.

Image
Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat