​Scarlett Johansson bashkohet me kritikat ndaj Globit të Artë mes akuzave për racizëm dhe seksizëm

Mediale Vip

​Scarlett Johansson bashkohet me kritikat ndaj Globit të Artë mes akuzave për racizëm dhe seksizëm

Më: 9 maj 2021 Në ora: 23:57
Scarlett Johansson

Aktorja Scarlett Johansson ka kërkuar nga industria e filmit që të "zmbrapset" nga shoqata e shtypit të huaj në Hollywood pasi kritikat ndaj grupit të paqartë të industrisë së filmit, i cili kontrollon çmimet me ndikim të Globit të Artë, vazhdon të rritet për seksizëm dhe racizëm.

Në një deklaratë, ylli i “Avengers” tha se "HFPA është një organizatë që u legjitimua nga njerëz të tillë si Harvey Weinstein për të grumbulluar vrull për njohjen e Akademisë."

Johansson tha se "si një aktore që promovon një film", pjesëmarrja në konferencat për shtyp të organizatës dhe shfaqjet e çmimeve "shpesh ka nënkuptuar përballjen me pyetje dhe vërejtje seksiste nga disa anëtarë të HFPA që kufizohen me ngacmime seksuale".

"Nëse nuk ka reformë thelbësore të nevojshme brenda organizatës, unë besoj se është koha që të bëjmë një hap prapa nga HFPA," shtoi ajo.

Qëndrimi i aktores vjen pas letrës së kryeshefit ekzekutiv të Netflix-it, Ted Sarandos, të premten për organizatën duke thënë se gjigandi i transmetimit nuk do të marrë pjesë me globet nëse grupi nuk zotohet të reformohet vetë.

Kjo u pasua nga shefja e studios Amazon, Jennifer Salke, e cila tha në një deklaratë se Amazon nuk kishte "punuar me HFPA që kur këto çështje u ngritën për herë të parë, dhe si pjesa tjetër e industrisë, janë duke pritur një zgjidhje të sinqertë dhe të rëndësishme para se të shkohet përpara”.

Një ditë më parë, rreth 75 nga 86 anëtarët e HFPA-së votuan për një propozim të përfshirjes dhe rregullimit të paraqitur nga bordi i grupit. Në shkurt, u zbulua se grupi nuk kishte asnjë anëtar afro-amerikan. Në mars, ish- presidenti i HFPA u gjet t’i referohej Black Lives Matter si një "lëvizje raciste urrejtjeje" dhe bashkëthemeluesi i saj Patrisse Cullors si një "marksist i vetëshpallur i trajnuar".

Në letrën e tij, Sarandos tha se ai shpresonte që organizata "do të pranonte çështjet me të cilat përballet HFPA", por nuk besonte se këto politika të reja të propozuara do të "trajtonin shumëllojshmërinë sistematike dhe sfidat e përfshirjes së HFPA".

Si rezultat, tha ai, Netflix ishte "duke ndaluar çdo aktivitet me organizatën tuaj derisa të bëhen ndryshime kuptimplota".

Netflix mban peshë të konsiderueshme në Golden Globes, me 42 nominime këtë vit dhe gjashtë fitore, përfshirë për The Crown, The Queen’s Gambit dhe Ma Rainey's Black Bottom.

Veçmas, gati 100 përfaqësues të shtypit nga industria e filmit thanë se ata "do të vazhdojnë të përmbahen nga çdo ngjarje e sanksionuar nga HFPA, përfshirë konferencat për shtyp, derisa këto çështje të ndriçohen në detaje".

HFPA ka vepruar vite me radhë si pararendëse e Academy Awards, dhe në disa mënyra është përdorur për promovimin e industrisë dhe politizimin për ceremoninë e mëvonshme. Por gazeta “Los Angeles Times” në fillim të këtij viti e portretizoi HFPA si një fond pseudo-sentimental për reporterët dhe kritikët e industrisë së filmit gjysmë të pensionuar, me kredencialet e huaja dhe shpesh të errëta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat