Politologu i njohur tregon procedurat se kur do të shkon vendi në zgjedhje pas dorëheqjes së Haradinajt - Bota Sot
Politologu i njohur tregon procedurat se kur do të shkon vendi në zgjedhje pas dorëheqjes së Haradinajt

Politika

Politologu i njohur tregon procedurat se kur do të shkon vendi në zgjedhje pas dorëheqjes së Haradinajt

Nga: Z.B Më: 19 korrik 2019 Në ora: 18:18
Ramush Haradinaj

Kryeministri i Kosovës, Ramuash Haradinaj, ka dhënë dorëheqje pasi është ftuar për intervistim nga Gjykata e Hagës për hetimin e krimeve kundër serbëve etnikë gjatë dhe pas luftës 1998-1999.

Ndërsa për vendimin e sotëm nga kryeministri, Ramush Haradinaj, politologu Ramush Tahiri, foli për gazetën “Bota sot”, ku theksoi se vendi shkon në zgjedhje të jashtezakonshme jo ma herët se 30 dhe jo më vonë se 40 ditë.

Image
Politologu Ramush Tahiri

Sipas tij, vendimi i Ramush Haradinajt si herën e parë kur dha doreheqje nga pozita e kryeministrit në vitin 2005, ngase, sic thotë ai, atëherë kush ishte thirrur si i akuzuar nga Gjykata Nderkombëtare e Hagës për krime lufte në ish- Jugosllavi, si tash kur i rastisi që për të dyten herë të ftohet si i dyshuar për krime lufte, por tash nga Gjykata Speciale në Hagë për krimet e pretenduara të UÇK –së.

“Veprimi i tij është i përgjegjshëm e dinjitoz ,dhe edhe atëherë edhe tash iu dorëzohet organeve të drejtësise për të vënë drejtësinë në vend dhe për të vërtetuar pafajsinë e tij dhe luftën e drejtë dhe të lastër të UÇK - si edhe dearohet”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat