Me emërimin e Richard Grenell, SHBA më aktive në procesin e dialogut - Bota Sot
Me emërimin e Richard Grenell, SHBA më aktive në procesin e dialogut

Politika

Me emërimin e Richard Grenell, SHBA më aktive në procesin e dialogut

Nga: G.B Më: 5 tetor 2019 Në ora: 12:10
Richard Grenell

Ambasadori amerikan në Gjermani, Richard Grenell, është i dërguari i SHBA-së në dialogun Kosovë-Serbi, i emëruar nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump.

Shtëpia e Bardhë njoftoi se Gerenell do të vazhdojë të mbetet edhe ambasador në Gjermani dje do t'i udhëheqë përpjekjet e SHBA-së, për t'iu ndihmuar Kosovës dhe Serbisë në arritjen e një marrëveshjeje zyrtare të paqes, e cila do të mund të rezultojë me njohjen e Kosovës nga ana e Serbisë.

Ky vendim u mirëprit nga Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, duke thënë se do të bashkëpunojë me Grenellin për të siguruar arritjen përfundimtare të paqes në Ballkan.

Emërimi i Gerenell është mirëpritur edhe nga kryeministri në largim, Ramush Haradinaj derisa tha se do të punojnë “bashkë për arritjen e njohjes reciproke në kufijtë ekzistues”.

E zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijançiq ka thënë se Bashkimi Evropian punon ngushtë me Shtetet e Bashkuara për Ballkanin Perëndimor.

“SHBA-ja ka dhënë një kontribut të çmuar në punën tonë në Ballkanin Perëndimor, në veçanti për suksesin e dialogut (Kosovë-Serbi). SHBA-ja dhe BE-ja ndajnë interesin e fuqishëm për një Ballkan Perëndimor stabil dhe të përparuar”, ka thënë Kocijançiq.

Në anën tjetër, Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett, emërimin e Richard Grenell e ka quajtur përkushtim të Qeverisë amerikane për një përparim të shpejt drejt një të ardhme paqësore për rajonin.

“Mezi presim të punojmë me ambasadorin RicGrenell si të dërguarin e posaçëm të presidentit për negociatat e paqes në Serbi dhe Kosovë. Emërimi i tij, krahas Matt Palmer (i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor), tregon përkushtimin e Qeverisë amerikane për përparim të shpejtë drejt një të ardhme paqësore për rajonin”, ka shkruar Kosnett.

Image
Violeta Haxholli

Kurse, Violeta Haxholli nga KDI, ka thënë për gazetën “Bota sot” se emërimi i Gerenell dhe i Palmer, tregojnë përfshirjen më aktive të SHBA-së në procesin e dialogut, ndërsa sa i përket përshpejtimit të dialogut, ajo thotë se varet nga të dyja shtetet se sa kanë vullnet për të vazhduar atë.

“Po emërimi i zyrtarëve amerikanë z. Palmer për Ballkanin dhe z. Grenell për dialogun tregon për një përfshirje më aktive të SHBA-së në këtë proces. Se a do të përshpejtojë ky angazhim arritjen e marrëveshjes nuk mund ta dimë në këtë fazë pasi që arritja e një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë varet nga vullneti i të dy shteteve për të vazhduar së pari me procesin e dialogut e më pas edhe për të arritur një marrëveshje”, është shprehur Haxholli.

Sipas saj, angazhimi i SHBA-së në procesin e dialogut është pozitiv për Kosovën.

“Gjithsesi angazhimi më i madh i SHBA-së në procesin e dialogut është pozitiv për Kosovën pasi që SHBA është shtet partner i Kosovës dhe ka qenë përkrah shtetit tonë në momentet më të rëndësishme të shtetformimit dhe shtetndërtimit”, ka deklaruar Violeta Haxholli për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...