Flet Tomë Gashi: Të gjithë deputetët e pakënaqur me marrëveshjen në SHBA do ta përkrahin mocionin e LVV-së

Politika

Flet Tomë Gashi: Të gjithë deputetët e pakënaqur me marrëveshjen në SHBA do ta përkrahin mocionin e LVV-së

Nga: G.B Më: 10 shtator 2020 Në ora: 11:04
Tomë Gashi

Marrëveshja e arritur me Kosovën në Shtëpinë e Bardhë, është një arsye më shumë për Lëvizjen Vetëvendosje që ta rrëzojë Qeverinë.

Ata kanë kërkuar përkrahjen e PDK-së dhe AAK-së, që të votojnë pro mocionit të mosbesimit.

Derisa nga PDK janë shprehur pro rrëzimit të Qeverisë, AAK nuk do e bëjë një gjë të tillë.

Lidhur me këtë, avokati Tomë Gashi, ka thënë për gazetën “Bota sot” se është e natyrshme që të gjithë deputetët e pakënaqur të partive të nënshkruajnë mocionin.

“Pas këtyre zotimeve të njëanshme që këto partitë në pushtet po i quajnë marrëveshje me Serbinë është e natyrshme që të gjithë deputetët e pakënaqur nga të gjitha partitë politike pos LVV-së të nënshkruajnë mocionin për seancë për rrëzimin e qeverisë Hoti”, është shprehur ai.

Sipas Gashit, PDK nuk është shumë e qartë për përkrahjen, pasi po e luhatë lakmia për pushtet dhe joshja nga PDK, por që sipas tij PDK dhe AAK duhet ta përkrahin VV për rrëzimin e Qeverisë.

“Nuk është shumë e qartë se PDK a e përkrahë në tërësi këtë mocion apo e ndryshojnë mendimin dhe nuk kanë ndonjë konsistencë për këtë çështje. Normal që lakmia për pushtet apo joshja për pushtet nga ana e liderëve politik të partive që janë në qeveri e posaçërisht joshja nga LDK po e luhatë kohë pas kohe qëndrimin e PDK-së. Sido të jetë, mendoj edhe PDK edhe AAK do të duhej ta përkrahin mocionin e LVV-së për rrëzimin e qeverisë Hoti”, ka vlerësuar Gashi.

Pas këtij mocioni dhe rrëzimit të Qeverisë, avokati thotë se duhet të shkohet në zgjedhje dhe të vërtetohet vullneti i qytetarëve të Kosovës e të formohet Qeveria sipas këtij vullneti.

“Dhe që pas mocionit të suksesshëm të peticionit të LVV-së të rrëzohet Qeveria Hoti dhe të shkohet në zgjedhje që të vërtetohet vullneti i qytetarëve të Kosovës i cili vullnet u vodh nga qytetarët e Kosovës të cilët votuan qeverinë Kurti në tetor të vitit të kaluar. Dhe me këtë të formohet prapë një qeveri që do ta ketë vullnetin e qytetarit të Kosovës sepse kjo qeveri Hoti është pa kredibilitet dhe pa mbështetje të qytetarëve të Kosovës”, ka deklaruar Tomë Gashi për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat