Alarmi shqetësues: Kosova rrezikon të ballafaqohet me “aktin e kryer” të ndarjes - Bota Sot
Alarmi shqetësues: Kosova rrezikon të ballafaqohet me “aktin e kryer” të ndarjes

Politika

Alarmi shqetësues: Kosova rrezikon të ballafaqohet me “aktin e kryer” të ndarjes

Diana Bunjaku  Nga Diana Bunjaku Më 1 shkurt 2019 Në ora: 23:10
Foto ilustrim

Ish Ambasadori Lulzim Peci, ka deklaruar se nëse në ditët në vijim Kuvendi i Kosovës dhe partitë politike nuk e marrin situatën në dorë, atëherë qytetaret e Kosovës do të ballafaqohen me “aktin e kryer” të ndarjes së vendit tonë. 

“Ndarja eventuale e Kosovës, jo vetëm që do të rezultojë në humbje të territorit dhe resurseve të vendit tone, por do të zhyte vendin në një krizë afatgjate politike dhe ndër-etnike, të cilës nuk jam në gjendje t’ia shoh fundin. Nëse në ditët ne vijim Kuvendi i Kosovës dhe partitë politike nuk e marrin situatën në dorë, ne do të ballafaqohemi me “aktin e kryer” të ndarjes së vendit tonë. Me mend në kokë me hy në negociata të suksesionit të një vendi që është i pavarur, kjo vetëm neve na bën vaki”, ka shkruar Peci.

Sipas tij, më e keqja që do të na ndodhë është që Serbia me çdo gjasë nuk do ta pranoj edhe formulën “ndarje për njohje”, por përpos që do ta kontestoj pavarësinë tonë në nivel ndërkombëtar, ajo do të proklamoj edhe mosnjohjen e kufirin e saj me Kosovën, duke i trajtuar si të papërcaktuar dhe të kontestuar.

“E pastaj, mendoni se si do të duket Kosova, dhe cfare mund të jetë politika e saj e jashtme”, ka përfunduar ai.

Kjo deklaratë e ambasadorit Peci, është komentuar nga profile të ndryshme të skenës politike dhe nga analistë politik të vendit, për faktin se janë të vetëdijshëm për rrezikun që po i kanoset vendit.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni nesër në versionin e shtypur të gazetës "Bota sot")

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat