“Ideja e Thaçit për korrigjim kufijsh, plan për ndarjen e brendshme të Kosovës” - Bota Sot
“Ideja e Thaçit për korrigjim kufijsh, plan për ndarjen e brendshme të Kosovës”

Politika

“Ideja e Thaçit për korrigjim kufijsh, plan për ndarjen e brendshme të Kosovës”

Nga: G.B Më: 19 prill 2019 Në ora: 14:41
Foto ilustruese

Kundërshtime të shumta pati kur u bë publike ideja për rishikim kufijsh nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

E të tilla kundërshtime të kësaj ideje vazhdojnë edhe sot, edhe nga shtetet mike të Kosovës, duke thënë se nuk do të lejohet ndarja e Kosovës.

Ndërsa, deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi thotë se kjo ide ka të bëjë me një plan për ndarje të brendshme të Kosovës, ka në plan edhe ndarjen e faktorit shqiptar në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc.

Image
Rexhep Selimi

“E ashtuquajtura ide për shkëmbim kufijsh, e them kështu, e kamufluar kështu, ka të bëjë me një plan për ndarjen e brendshme të Kosovës, ka plan dhe për ndarjen e faktorit shqiptar në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc. Por, sidoqoftë, kur jemi e fokusuar tek e para, në vend që bisedimet të sillnin si rezultat integrimin e gjithë qytetarëve në shtetin e përbashkët që quhet Republikë e Kosovës, atëherë po del që bisedimet me Serbinë po e sjellin si rezultat ndarjen e Kosovës, diçka e planifikuar, e kërkuar në mënyrë shumë strategjike nga vetë Serbia. Sepse tek e fundit, Serbia nuk e ka fort problemin e qytetarëve serbë të Kosovës, as të shqiptarëve por është e fokusuar tek territori, tek marrja aq sa mundet e territorit, nëse nuk do të mundte ta merrte Kosovën, ta kthente sërish nën sovranitetin e vet. Pra, në pamundësi që ta kthejë Kosovën nën sovranitetin e vet, atëherë Serbia ka vazhduar me planin për të pasur kontrolle të Kosovës në territor, eventualisht edhe për t’i aneksuar krejt”, ka deklaruar deputeti Selimi për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...