Rexhaj: Kosova nuk bëhet kurrë shtet normal pa u dënuar kriminelët që vranë e vodhën në emër të UÇK-së - Bota Sot
Rexhaj: Kosova nuk bëhet kurrë shtet normal pa u dënuar kriminelët që vranë e vodhën në emër të UÇK-së

Politika

Rexhaj: Kosova nuk bëhet kurrë shtet normal pa u dënuar kriminelët që vranë e vodhën në emër të UÇK-së

Nga: D. B. Më: 26 korrik 2019 Në ora: 15:00
Sali Rexhaj

Sa është e vërtetë që Gjykata Speciale po pastron UÇK-në nga personalitetet që janë veshur me petkun e ushtarit për të përfituar në mënyrë dinake me vrasje, haraçe e linçime ndaj të tjerëve, pas shumë vrasjeve gjatë luftës dhe pas saj, ku akuzohen shumë komandantë, eprorë, dhe udhëheqës të UÇK-së, analisti politik Sali Rexhaj vlerëson se e ai është njëri ndër njerëzit e parë që është marrë me organizimin e rezistencës së armatosur.

“Si anëtar i kryesisë së Partisë Parlamentare që në vitin 1991 kam qenë i ngarkuar me punë rreth bashkëpunimit me Bosnjën e Hercegovinën dhe me organizatat rinore dhe ato të partive politike në Kosovë. Ne luftën e kemi konsideruar si gjë e domosdoshme për tu mbrojte nga represioni serb dhe për tu çliruar. Është plotësisht e qartë sot se disa individ abuzuan me luftën, abuzuan edhe me UÇK-në në luftë për pushtet dhe kryen krime për tu pasuruar”, ka thënë analisti politik Sali Rexhaj.

Sipas tij, këta njerëz duhet të dënohen, sepse Kosova nuk bëhet kurrë shtet normal pa u dënuar kriminelët që vranë e vodhën në emër të UÇK-së.

“Jo vetëm se duhet të dënohen e të zbardhet çdo vrasje, nga cila do Gjykatë, pse jo edhe nga Gjykata Speciale, po duhet tu sekuestrohet pasuria e fituar me aktivitete kriminale e mafioze. Vetëm kështu bëhemi shtet e shoqëri normale e integruar në BE dhe NATO. Pra ky ka qenë synimi ynë, synim nga i cili na larguan kriminelët që e kapën shtetin dhe po e mbajnë të izoluar e mbrapa mbetur në të gjitha sferat”, ka thënë analisti politik Sali Rexhaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...