Flet ish-komandanti i UÇK-së: I jep mbështetje të fuqishme Hotit dhe e krahason me Rugovën – ka disa fjalë për sondazhet e VV-së

Politika

Flet ish-komandanti i UÇK-së: I jep mbështetje të fuqishme Hotit dhe e krahason me Rugovën – ka disa fjalë për sondazhet e VV-së

Nga: N. H Më: 11 janar 2021 Në ora: 22:17
Avdullah Hoti

Luftëtari i ditëve të para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Dan Limaj, ka dal hapur në përkrahje të kandidatit për kryeministër nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Avdullah Hoti.

Limaj në një prononcim ekskluziv dhënë gazetës “Bota sot”, ka deklaruar se kryeministri në detyrë Avdullah Hoti ka merita të mëdha në përmirësimin e raporteve me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, andaj, sipas tij, kandidati i LDK-së meriton përkrahje në këto zgjedhje.

“Është e domosdoshme që kësaj here me luftu të keqën në Kosovë. E keqja në Kosovë është Lëvizja Vetëvendosje, me bindjen dhe njohurit e mija. Si parësore, neve na duhet një kryeministër normal, sikurse çdo shtet tjetër evropian. Përmirësimi i raporteve nga ana e kryeministrit Avdullah Hoti me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat i prishën dy kryeministrat e kaluar, më ka shtyrë ta përkrah kandidatin e LDK-së për kryeministër”, shprehet Limaj.

Kurse, i pyetur për sondazhet e fundit, të cilat e radhisin si të parën Lëvizjen Vetëvendosje të Albin Kurtit si të parën, ndërsa LDK-në e Isa Mustafës si të tretën, ish-komandanti i UÇK-së tregon se të tilla sondazhe kishte edhe pas përfundimit të luftës, por atë botë LDK-ja e presidentit Rugova fitonte bindshëm zgjedhjet.

Image
Dan Limaj me presidentin Rugova, dhe kryeministri Avdullah Hoti

“Të njëjtat sondazhe ka qenë edhe në vitet 1999 dhe 2000, që thonin se Lidhja Demokratike e Kosovës, mirëpo, përkundrazi, LDK-ja e mori pushtetin. Unë e shoh Lidhjen Demokratike të Kosovës si fituese të këtyre zgjedhjeve”, deklaron ai.

Krejt në fund, ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, thekson se e sheh një Ibrahim Rugova të ri, Avdullah Hotin e LDK-së.

“Takimi i Avdullah Hotit me presidentin francez, Emmanuel Macron, duhet vlerësuar pasi një gjë të tillë nuk arriti ta bënte as Hashim Thaçi dhe kryeministrat tjerë. Po ashtu, harominizimi i raporteve me Brukselin, këto gjera na duhen si Kosovë. E shoh një Ibrahim Rugovë të ri te kryeministri Avdullah Hoti”, tha në fund luftëtari i ditëve të para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ish-komandanti Dan Limaj.

Kujtojmë se Limaj ka qenë mbështetës besnik i Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugovës, edhe si ish-komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Ai përkrahjen për kryeministrin në detyrë e ka bërë të ditur edhe përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook.

“Si i ri në moshë ishte nder dhe krenari që isha krah për krah me ikonën dhe artikuluesin e rrugës së Pavarësisë së Kosovës, Presidentin Rugova. Pastaj në mbrojtje të pragut të shtëpisë e në ndjekje të rrugës së trasuar nga komandanti legjendar Adem Jashari, për të vazhduar në vitin 2000 në luftën e Preshevës me komandant Leshin e për t’i dhënë një përmbyllje betejave shqiptare me luftën e Maqedonisë së bashku me Ali Ahmetin. Kohët ecin, por çlirimtarët nuk ndryshojnë. Ata gjithmonë gjenden në rrugën e duhur. Në rrugën që siguron lirin e këtij vendi. Në rrugën që qon këtë vend drejtë integrimeve në mesin e popujve perëndimor, aty ku edhe e ka vendin. Andaj, në këto rrethana jo të lehta që po kalon vendi im përsëri ndihem krenar të jem i radhitur në anën e duhur. Në anën e intelektualëve që i janë përkushtuar vazhdimit të rrugës se duhur drejt integrimeve në NATO dhe BE. Përpara z. Avdullah Hoti”, ka shkruar Limaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat