“Urrejtja politike e PDK-së ndaj Vjosa Osmanit”, analisti tregon arsyet pse Enver Hoxhaj po e sulmon presidenten

Politika

“Urrejtja politike e PDK-së ndaj Vjosa Osmanit”, analisti tregon arsyet pse Enver Hoxhaj po e sulmon presidenten

Nga: A.Morina Më: 6 prill 2021 Në ora: 16:42
Vjosa Osmani

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj ka refuzuar ftesën e presidencës për të marrë pjesë në inaugurimin e presidentes së vendit, Vjosa Osmani.

Hoxhaj e cilësoi si person jo unifikues, Vjosa Osmanin, që të cilën vazhdimisht e ka deklaruar që nga humbja e thellë që PDK, e pësoi në zgjedhjet e 14 shkurtit.

Kryetarit të PDK-së, në ditën e inaugurimit të Vjosa Osmanit, iu kujtua edhe ish-presidenti Hashim Thaçi, ku ky i fundit ishte edhe një nga arsyet e refuzimit të ftesës.

Dje kam pranuar një ftesë nga presidenca për të marrë pjesë në aktivitetin e inaugurimit të zonjës Osmani që mbahet sot. Pjesëmarrja ime, si kryetar i PDK-së do të ishte e paevitueshme, sikur të kishim një situatë normale dhe të merituar, ku Hashim Thaçi do ta bënte dorëzimin e detyrës së tij si president i vendit

Njohësi i çështjeve politike, Faton Mehmeti ka treguar arsyet e mllefit që Enver Hoxhaj, kryetari i PDK-së, ka ndaj Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani.

Mehmeti në një prononcim për gazetën “Bota sot”, PDK-në e ka cilësuar si një parti përçarëse dhe të dëmshme, e cila nuk i pranon ndryshimet demokratike.

 

“Pavarësisht se mundohet të bëj duket parti demokratike, në esencë të saj PDK është parti e krimit, përçarëse dhe e dëmshme për vendin. Urrejtja e saj apatologjike që kanë ndaj Vjosës është e mjaftueshme për të kuptuar fytyrën e saj të vërtetë, që nuk pranon ndryshimet demokratike”, deklaroi Mehmeti.

Tutje, analisti u shpreh se mospjesëmarrja e PDK-së në ceremoninë e presidentes Osmani, është vazhdimësi e veprimeve kundër personave që i kanë kundërshtuar ata.

Madje, Mehmeti urrejtjen e PDK-së ndaj Vjosa Osmanit, e krahasoi me urrejtjen që ata kishin dikur për Presidentin historik, Ibrahim Rugova.

“PDK është mësuar të jetë kapëse e shtetit, tani që nuk janë më në pushtet e shpërfaqin veten e tyre. Mospjesëmarrja në ceremoninë e Vjosës presidente është vazhdimësi e tyre ndaj çdo kujt që i ka kundërshtuar, dhe nuk është bërë pjesë e kapjes së shtetit. Njësoj si dikur Rugovën, sot e urrejnë Vjosën, kjo është PDK e njëjta”, theksoi Mehmeti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat