Kajtazi: Prishtina është vatër e shtatë brezave 

Volejboll

Kajtazi: Prishtina është vatër e shtatë brezave 

Nga: Kemajl Goca Më: 29 janar 2021 Në ora: 14:02
Kajtazi: Prishtina është vatër e shtatë brezave 

Volejbolli ka traditë të gjatë në shtetin e Kosovës. Në periudha të ndryshme dolën emra të spikatur të sportit skofiar. 

Xhavit Kajtazi, ish volejbollist i mirënjohur dhe aktualisht trajner i KV Prishtina Volley, pothuajse më shumë se 5 dekada është me këtë sport, që i dha shumë, që besa ka përjetuar periudha të ndryshme, të rezultateve të bujshme, që nga vitet e 70-ta. 

Kajtazi, personalitet i rrallë në kryeqytet dhe në Kosovë apo mund të quhet edhe emblemë e këtij sporti, sot ndihet krenar që KV Prishtina feston 70 vjetorin e themelimit.

Image

Foto nga arkiva, manisfestimi i 60 vjetorit të KV Prishtina 

Nga ky klub dolën edhe reprezentues që bartën edhe fanellën e Kombëtares së Shqipërisë.

“70 vjet te KV Prishtina. Klubi i Volejbollit Prishtina është vatër e shtatë brezave, që lanë gjurmë të pashlyeshme në historinë e volejbollit të Kosovës dhe më gjerë.

Prishtina, ishte kombëtarja e Kosovës, ku pothuajse për shumë vjet volejbollistët e kryeqytetit kanë përfaqësuar shtetin tonë në shumë gara ndërkombëtare.

Jam shumë i lumtur që edhe unë kam qenë pjesë e këtij udhëtimi historik, duke mbrojtur ngjyrat e kësaj skuadre për shumë kohë, edhe si lojtar, por edhe si trajner…

Shumë tituj, shumë trofe… Gjithnjë në mesin e skuadrave më të mira shqiptare andej dhe këndej kufirit… Prishtina ka dhënë edhe emra për Evropë, qysh nga vitet e tetëdhjeta e deri në ditët e sotme…thotë Kajtazi për gazetën “Bota sot”. Nuk do të kremtohet 70 vjetori, për shkak të situatës që po kalon vendi ynë me virusin korona.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat